15+ хитрощів від психолога, які навчать говорити «ні» так само легко, як посміхатися при вигляді кошеняти
Нам часто важко відмовити та сказати тверде «ні» у відповідь на прохання, які не хочемо або не можемо виконувати.
Занадто наполегливі прохачі іноді не обмежуються тільки ввічливим проханням, вони стають надто настирливими, а часом і агресивними. Педагог-психолог, конфліктолог розповіла у своєму пості, які неправильні установки ми маємо, як із ними боротися, як навчитися говорити «ні» і протистояти агресії.
“Отож” вирішив прислухатися до порад психолога, які можуть дуже допомогти у звичайному житті.
Помилкові установки
Ми часто погоджуємося і робимо те, чого насправді не хочемо або тоді, коли у нас на це немає часу. Чому так відбувається? Тому що з дитинства нам дають хибні установки, згідно з якими нам часто незручно говорити «ні»:
Я не можу відмовити другу.
Не можу відмовити сім’ї.
Винен цій людині.
Ти – мені, я – тобі.
Якщо відмовлю, то ображу / підведу / зіпсую стосунки.
Культурні люди не відмовляють.
Якщо відмовлю, мене вважатимуть егоїстом тощо.
Як сказати «ні», коли відмовити важко
Беріть паузу. Якщо відразу відмовити не виходить, попросіть дати час подумати, потім зателефонувати та відмовити буде легше.
Перехоплюйте ініціативу. Коли на вас тиснуть із якимось проханням, виступіть із зустрічним рівнозначним зверненням. Наприклад, вас просять вийти за людину попрацювати, ви погоджуєтеся за умови, що колега спочатку прийде і допоможе вам із ремонтом.
Придумайте авторитет. Іноді можна схитрувати та послатися на те, що дана дія буде не схвалена мамою / дружиною / братом / президентом – ким завгодно, що буде вагомим аргументом для того, хто просить.
Відмовити можна, пом’якшивши це жартом: «Вийдеш за мене?» – «Боюся, що дружина не схвалить, якщо я погоджуся, друже, до того ж це незаконно».
Заздалегідь обмірковуйте відмову, якщо знаєте, що людина напевно попросить вас щось зробити.
Обґрунтовуйте відмову. Не виправдуйтеся, а чітко обґрунтуйте, чому ви не можете / не хочете цього робити: «Я не хочу виходити за тебе працювати, тому що ти ще за минулий раз замість мене не виходив, це мій вихідний, і у мене на нього плани».
Якщо співрозмовник наполягає, прямо говоріть: «Не тисни на мене». Це іноді протвережує прохача і нагадує про те, що з вашою думкою теж потрібно рахуватися.
Пропонуйте альтернативу: «Я не піду з тобою в кіно, тому що мені не подобається цей жанр, але ось Дмитро любить його і, думаю, із задоволенням складе тобі компанію».
Підберіть синоніми до слова «ні». Якщо просто сказати «ні» для вас занадто неввічливо, то можна змінити фразу: «Боюся, що змушений вам відмовити», «Я б із радістю допоміг, але не маю часу / можливості».
Не бійтеся образити людину відмовою, адже якщо ви обґрунтовуєте свої слова, але інша людина не здатна зрозуміти ваші мотиви, то варто задуматися про ставлення цієї людини до вас в цілому.
А що, якщо поведінка людини стає агресивною?
Ніколи не відповідайте тим же. Утриматися складно, але часто агресор ображає вас і тільки чекає, щоб вилити на вас відро помиїв. Воно вам треба?
Не приймайте все на свій рахунок. Тільки третина агресії людини спрямована на вас, третина – на себе, а третина – на ситуацію, тому приймати весь удар на себе точно не варто, а відбити тільки частину не так вже й важко.
Вислухайте. Іноді людину, що кричить, або ту, з якої виливається потік образ, можна просто вислухати, спробувати побачити за цим її почуття: «Досить вже реготати на весь автобус!» – «Якщо вам самотньо і хотілося б теж поспілкуватися, ми з вами разом можемо посміятися».
Перенесіть розмову. Якщо бачите, що співрозмовник абсолютно ні на що не реагує, не чує аргументів, а просто агресивний, скажіть, що поспілкуєтеся з ним пізніше, зараз вам терміново потрібно кудись йти, щось зробити. Головне, не кажіть «ти неадекватний» – тільки спровокуєте.
Вчіться відстоювати свої кордони. Можна прямо сказати, що вас такий формат спілкування не влаштовує, ви не схвалюєте такого ставлення до себе і що продовження таких нападок ні до чого не приведуть, крім як до вашого відходу з цієї ситуації.
Вчіться зберігати спокій. На агресію очікувана відповідь – агресія, ви ламаєте шаблон, якщо спокійно реагуєте на образу.
Вчіться давати агресору відповідь в прийнятній формі. Вона полягає в негайній реакції, яка показує, що ви помітили агресію і не терпітимете продовження: «Припини кричати на мене, я такого не потерплю».
Почуття гумору. Але тут потрібно бути обережнішим і використовувати його тільки зі знайомими людьми: «Ти ідіот!» – «А ось це навряд чи, мене мама до психолога в дитинстві водила, він сказав, що я нормальний».
А що ви кажете, щоб відмовити в настирливого прохання?