21 березня. День пам’яті святителя Кирила і святителя Фоми. Які заборони не можна порушувати
Яке церковне свято відзначають 21 березня за новим і старим стилем, що не можна робити, прикмети дня.
21 березня за новим церковним календарем православні віряни згадують святителя Кирила, єпископа Катанського, і святителя Фому, патріарха Константинопольського.
У народному календарі – Фомин день. Про його заборони і прикмети та що відзначають у церкві 21 березня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
21 березня за новим стилем (3 квітня – за старим) – день пам’яті святителя Кирила і святителя Фоми.
Святитель Кирило народився в Антіохії (зараз це територія Туреччини) і жив у І-ІІ століттях. Він був учнем апостола Петра і разом із ним мандрував. Разом вони приїхали на Сицилію, у місто Катанію, де Петро поставив Кирила єпископом.
Святитель мудро керував паствою, був благочестивим і отримав від Господа дар чудотворення. Наприклад, відомий випадок, коли за його молитвою вода в джерелі з гіркої стала питною. Це чудо багатьох язичників навернуло до християнства. Помер Кирило в глибокій старості, похований на Сицилії.
Святитель Фома жив у VI-VII столітті, в Константинополі. Спочатку він був дияконом, а потім ризничим у храмі Святої Софії. Після смерті святого патріарха Кіріака в 607 році, Фому поставили новим патріархом.
За переказами, в ці роки в Галаті (Мала Азія) з’явилося знамення: під час хресної ходи важкі хрести раптом без причини почали вдарятися один об одного і розламуватися. Патріарх звернувся до прозорливця – преподобного Феодора Сікеота – за роз’ясненням. Той сказав, що на церкву очікують чвари і біди, а на імперію – навали варварів. Фома вирішив, що не зможе витримати випробувань і попросив преподобного Феодора помолитися, щоб Господь його душу взяв раніше.
Помер патріарх 610 року, а незабаром Візантії довелося воювати з персами. Єрусалим упав, а Животворящий Хрест Господній захопили і вивезли до Персії. Таким чином все передбачене збулося. Святиню повернули тільки за наступного імператора.
Свято 21 березня за старим стилем – день пам’яті преподобного Феофілакта, єпископа Нікомидійського.
Про що говорять прикмети на 21 березня
У народному календарі 21 березня – свято Фомин день або Катанік.
За його прикметами судять про майбутній урожай і погоду:
грім чути цього дня – рік видасться дуже врожайним;
у берези багато соку – літо буде дощовим;
з’явилися комарі – скоро потеплішає;
небо ясне – піде теплий дощ.
Також погода 21 березня говорить про те, яким буде літо.
Що можна робити 21 березня
Святим дня моляться про захист, зцілення, допомогу в зміцненні віри, просять дати сил витримати життєві негаразди і молити Бога за нас.
Народні прикмети радять цього дня зробити прибирання – вважається, що, вимітаючи сміття, можна позбутися навіть серйозних хвороб. Також 21 березня добре миритися з тими, з ким довго були в сварці.
Що не можна робити 21 березня
Серед заборон, що сьогодні не можна робити – пліткувати, хвалитися, заздрити, засуджувати, відмовляти в допомозі, сумувати. Триває Великий піст 2024, тим, хто постує, в цей день належить сухоїдіння.
Народні прикмети категорично забороняють лаятися з ким-небудь або бажати зла – незабаром погане повернеться назад.
21 березня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Кирило, Фома, Филимон і Яків.