Чоловік став замкнутим, а дитина приходить із школи сумною – попросіть їх намалювати щось. Ось як малюнок допоможе розібратися в суті проблеми. Дуже сильний психологічний тест
Чоловік став скритним, а дитина приходить із школи сумною – попросіть їх намалювати щось. Ось як малюнок допоможе розібратися в суті проблеми. Дуже сильний психологічний тест.
Як за допомогою малюнка розібратися в суті проблеми?
Чи можна дізнатися, чому незадоволений чоловік, попросивши його намалювати щось? Чи варто турбуватися про те, що дитина постійно зображує драконів? Нарешті, чи можна змінити поганий настрій за допомогою арт-терапії? Розібратися в цих питаннях допомагає психолог Вікторія Бекієва. Джерело
Як за допомогою малюнка розібратися в суті проблеми?
Уявімо, що в родині відбувається щось незрозуміле: чоловік і дружина віддалилися один від одного або замкнулися кожен в собі. Почати розмову складно, і ще складніше «витягнути» якісь нюанси з партнера.
Вирішити проблему допоможе арт-терапія. Звичайно, є ймовірність, що ви зіткнетеся з відмовою, попросивши депресивного члена сім’ї що-небудь зобразити. Але вам пощастило, якщо в сім’ї є діти, – можна «звалити» все на них і перетворити заняття в забавну гру.
Припустимо, чоловік чимось незадоволений і при цьому небагатослівний. Можливо, така поведінка навіть не пов’язано з вами – у людини можуть бути проблеми на роботі, якими він не хоче нікого «вантажити».
Отже, беремо олівці, фарби або фломастери і починаємо, «присвячуючи час дитині», всі разом малювати.
Схематичне зображення одного з членів сім’ї може вказувати на нестабільний емоційний стан людини
«Кожен зображує сім’ю. Найкраще, щоб героями малюнка були люди, – рекомендує сімейний психотерапевт Вікторія Бекієва. – Можна робити це в форматі гри, розбираючи деталі, порівнюючи і обговорюючи.
Якщо мова про чоловіка, то дружина дивиться і розповідає про своє загальне враження від малюнка. Що вона відчуває, дивлячись на нього: щастя, невдоволення? Їй потрібно проаналізувати намальовані образи себе і чоловіка.
Чи можна по картинці сказати, що людина щаслива в парі? Тут все досить просто: мати задоволена, а батько – ні, або обидва сумні, і так далі».
Розмір людей на малюнку часто багато видає: чоловік може намалювати себе маленьким, а дружину великою. Швидше за все, в такому шлюбі він вважає себе безпорадним і бажає від чогось ухилитися і сховатися.
Схематичне зображення одного з членів сім’ї – «палиця, палиця, огірочок» – може вказувати на нестабільний емоційний стан людини. Вона не хоче нікого підпускати до себе.
Важливо також і те, з чого починається малюнок. Якщо людина спочатку малює голову, а потім промальовує тіло – все добре. Якщо є тільки голова, а тіла немає, то в стосунках проблеми в сeкcyaльній сфері.
Як за допомогою малюнка розібратися в суті проблеми?
«Якщо тіла« багато », то, ймовірно, є якісь фізичні імпульси. Але всі ситуації треба розглядати індивідуально, – каже Вікторія. – Коли голова повернута в бік від дружини, значить, на даному етапі спілкування викликає тривогу, є бажання відволіктися, наприклад, на соціальні зв’язки.
Дивиться прямо? Значить, людина відкрита для спілкування. Автор багато уваги приділив своєму обличчю? Значить, надто переймається зовнішнім виглядом. А фігура з неясними обрисами, блідими лініями видає сором’язливість і стpахи».
Якщо очі спрямовані в бік або закриті, то автор малюнка чогось не хоче бачити. Велика кількість штрихів в тілі говорить про тривогу – людина щось приховує і не договорює.
Великі плечі і тіло – це заклопотаність владою. Людина відчуває в ній потребу. Якщо навпаки – недооціненість у відносинах. Сумні і похилі плечі – стан зневіри, провини і нестачі життєвої енергії. Якщо у намальованої людини немає шиї або вона якось тривожно зафарбована – це кoнфлікт між розумом і почуттями.
Людина малює ляльок, коли відчуває власну нікчемність.
Схрещені руки символізують ворожий настрій. Руки в кишенях – це бажання зайнятися сексом або небажання поступатися. Руки по сторонам – людині здається, що все вийшло з-під контролю. Руки притиснуті до тіла, як у солдата, – складності в спілкуванні.
«Людина малює ляльок, коли відчуває власну нікчемність: їй доводиться грати в чиїсь гри і погоджуватися з чужими рішеннями, – пояснює психотерапевт. – Для більш повної діагностики можна задати питання щодо пари: чого б цей персонаж хотів, що йому потрібно. Попросіть скласти розповідь про цю сім’ю. Це дуже захоплюючий процес, він зближує людей».
Дракони і динозаври на дитячих малюнках
Чи завжди така творчість вказує на проблему? Можливо, причина в популярних героях мультфільмів і книг? Їх легко зустріти в магазині іграшок, вони представлені в різних кольорах і видах, користуються великим попитом.
«Це не найгірший варіант, – стверджує фахівець. – Якась залежність від матері, неможливість від неї від’єднатися. Фігури і книги з мультфільмами тут ні при чому. Важлива символіка: кого малює ваша дитина? Кожна дитина вибирає для себе якийсь образ: поїзди, машини або дракони».
Гра з настроєм
Як вплинути на свій настрій за допомогою арт-терапії? Що малювати, щоб змінити гнів на милість, а злість на доброзичливість?
«Наприклад, ви прийшли втомленими з роботи або вас хтось образив, – каже Вікторія Бекієва. – Беріть фарби, пензлі, воду і зображайте своє пригнічений настрій. Дивіться, обговорюйте, розповідайте. Або виплесніть все на папір, а потім надішліть малюнок у відро для сміття – теж допомагає. Головне – «витягнути» з себе негатив.
Другий метод – уявіть в деталях щось чудове, наприклад, квітку, луг, будинок. Потім намалюйте природний пейзаж».
Як за допомогою малюнка розібратися в суті проблеми?
Як малюнок допоможе в конкретних ситуаціях?
Ви «на нервах»
Сталося щось недобре, кожен день ви проживаєте з негативом, який дуже заважає. Ви і раді б від нього позбавитися, але не знаєте як.
«Порада – малюйте почуття, – каже Вікторія. – В основному, воно якесь одне. Спочатку позбавляємося від поганого, потім на цьому місці будуємо гарне: квіти, траву. Є й більш складні методи. Наприклад, у людини підвищена тривога, але вона не може зрозуміти, що з нею.
Слід залишитися в кімнаті одному, вимкнути світло, розслабитися, подихати. Задати собі питання: що мене турбує? Що заважає? Образ сам автоматично випливе. Поспостерігайте за ним кілька хвилин і почніть малювати. Усвідомте, що будь-яке почуття має завершитися дією, і ви завершуєте його за допомогою малюнка».
Дитина приходить зі школи сумна
Якщо ви впевнені, що проблема в школі, то потрібно попросити намалювати її або клас у вигляді квіткової галявини. Незрозуміло, проблема з директором, дітьми або педагогом? Просимо дитину показати, де на малюнку вона, де вчителі, однокласники, і дивимося, що вона розповість.
Якщо ставити питання безпосередньо, можуть спрацювати заборони. Через малюнок все проривається.
«З одного боку, ми проводимо діагностику, а з іншого, – опрацьовуємо і витягуємо те, що хвилює, – пояснює сімейний психотерапевт. – Другий спосіб, який працює з дітьми: уявити собі вулкан і зобразити його. Тоді ми випустимо назовні заховану агpесію. Коли на малюнках багато вогню, значить, в житті багато злості, щось кипить всередині».
Дружина / чоловік не хоче c*kcу
Хотів (а) раніше чи ні? Що могло вплинути? Можливо, з’явилася дитина? Причини можуть бути дуже різними.
«Попросіть зобразити cekс*альне бажання, – каже Вікторія. – Подивіться: якого кольору, де знаходиться, в чому відбивається, де сублімується або ховається».
Якщо колір червоний, помаранчевий або жовтий – все в нормі.
Чорний – занепад сил, зневіру.
Білий – швидше за байдужість або утруднення з виразом почуттів.
Синій – сумний настрій.
Зелений – проблема в партнері.
Як за допомогою малюнка розібратися в суті проблеми?
Чоловік став потайним
«Кудись пішла довіру? Попросіть намалювати неіснуючу тварину, – пропонує психолог. – Критерії діагностики ті ж. Далі: де живе, що любить, чи є поруч сім’я, чого хоче, як дбає про себе. Через цю істоту витягуємо назовні все почуття».
Дитина не залишається з нянею
«Зрозуміти причину допоможе малюнок сім’ї та жінки, яка стежить за дитиною, – пояснює Бекієва. – Як вона її зобразить? Обов’язково задайте питання: чому вона тут? Чому хлопчик / дівчинка не хоче до неї? Якщо ставити ці питання безпосередньо, можуть спрацювати заборони, наприклад, від тієї ж няні. Через малюнок все проривається».
Ви не любите свою роботу
Зробіть малюнок «Я і моя робота», а потім задайте собі питання. Що пов’язує? Роз’єднує? Що може допомогти? Вам не подобаються самі функції, які ви виконуєте? Або якісь колеги? Можливо, ви не любите офісні будівлі або вас дратує довга дорога?
На кожну проблему знайдеться образ і спосіб вирішення того, що вас хвилює. Головне – виплеснути все на аркуш паперу. Комусь складно писати і підбирати слова. Або просто не хочеться і лінь «видавати» кілька томів про наболіле. В цьому випадку, арт-терапія – найкращий помічник.