Різдвяний святвечір: традиції святкування

Які існують традиції цього дня?

У неділю, 24 грудня, православні християни святкують Різдвяний святвечір. У народному календарі — Святвечір, Святий вечір або “коляди”. З вечора 24 грудня розпочинається святкування Різдва Христового, інформує Ukr.Media.

Іменини відзначають носії імен: Євгенія, Інокентій, Клавдія, Микола, Сергій.

Різдвяна святвечір: коли відзначається в Україні

Західні та східні церкви, які використовують григоріанський та новоюліанський календар, відзначають Святий Вечір 24 грудня, а християнські церкви, які використовують юліанський календар — 6 січня.

В Україні останній рік дозволили відзначати Різдво Христове 25 грудня та 7 січня. Віруючі, хто досі відзначатиме Різдво 7 січня, у 2023 році святкуватиме Святвечір 6 січня.

Також є Другий Святий вечір, його відзначають напередодні свята Водохреща — 18 січня.

Різдвяний святвечір: все, що потрібно знати про свято

Напередодні Різдва з вечора починається Різдвяний святвечір. Значення святої ночі появи на світ Христа настільки велике, що перебіг нової історії людство веде саме від Різдва Христового.

Святвечір — заключний день Різдвяного посту. З появою на небі першої зірки, яка сповістила колись волхвам про народження Спасителя, люди починають святкувати.

Раніше перед Різдвом було прийнято обов’язково класти на стіл пучок свіжого сіна — на згадку про ясла, в яких народився Христос. На стіл накривали дванадцять страв — за кількістю апостолів. Страви при цьому пісні.

Традиції та звичаї на Святвечір 24 грудня

Основною стравою на пісному столі є кутя — пшенична або рисова каша, змішана з маком, родзинками, медом і горіхами, а також узвар (компот із сухофруктів). Страва народилася на згадку про Данила і трьох юнаків, які “живилися від насіння земного, щоб не осквернитися від язичницької трапези”. Однак до вечері бралися лише зі сходом першої зірки.

Надвечір за столом збиралася сім’я, починалася вечеря. Також було заведено колядувати. Хлопці та дівчата ходили по домівках, співали пісні-коляди та випрошували у господарів частування та гроші.

У народі вірили, що якщо піти в лазню на Святвечір, то додасться здоров’я.

Не варто йти з дому, щоб тварини весною не плутали лісами.

Якщо на святий вечір ткати — нещастя догоджати.

Зірки в небі — на великий врожай чорниці.

Якщо іній — до врожаю хліба.

Різдвяний святвечір: що не можна робити 24 грудня

Не можна відмовляти у гостях. Інакше якщо не відчинити свої двері мандрівникові, то можна бути нещасним цілий рік.

Не варто одягати темний одяг.

Не слід поганословити і сваритися.

Не можна гадати, бо напередодні Різдва особливий гріх для віруючого.

Не варто займатися домашніми справами. Єдиний виняток — приготування святкових страв.