Різвяний піст: що робити і чого робити не можна
Різдвяний піст (Пилипівка) – останній багатоденний піст у році. Згідно з новим церковним календарем він триває з 15 листопада по 24 грудня. Це один із найтриваліших і найсуворіших постів, мета якого – очистити душу і тіло перед святом Різдва Христового.
Нагадаємо, що попри прийняття нового церковного календаря, релігійні громади і монастирі на власний розсуд мають право дотримуватися старого. Відповідно до нього Різдвяний піст триває з 28 листопада по 6 січня.
Різдвяний піст також називають Малою Чотиридесятницею, оскільки Різдво Христове вважають таким же великим святом як і Пасха, тож дотримуються перед ним упродовж сорока днів фізичного й духовного очищення. Різдвяна Чотиридесятниця символізує сорокаденний піст Мойсея, який в результаті отримав на кам’яних скрижалях головні заповіді Божі.
У перший день посту – 15 листопада – Церква вшановує мучеників і сповідників Гурія, Самона і Авіва. У народі кажуть, що на Гурія «зима приїжджає на рябій кобилі й розганяє всю нечисть». Начебто різні злі духи затихають і залягають аж до Святок. Щоправда, існує зовсім протилежна думка: саме під час посту лукавий намагається всіляко дошкуляти вірянам.
Що не можна їсти під Різдвяного посту?
Під час Різдвяного посту суворо забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, яйця, алкоголь, а в середу та п’ятницю до їжі не радять додавати олію або навіть споживати продукти термічно не обробленими.
Рекомендується їсти хліб, горіхи, сирі або квашені овочі, фрукти і сухофрукти, мед. Можна вживати сирі, варені, тушковані, запечені, квашені страви, тобто різноманітні салати, квашенину та консервацію, супи, рагу, запіканки, вареники, пироги та іншу випічку, соки, морси, киселі, чай.
Важливо пам’ятати, що завершувати піст теж треба поступово і стримано, аби уникнути перевантаження шлунку.
Обмеження посту послаблюються для літніх і хворих людей. А також обмеження не стосуються дітей, вагітних і матерів, які годують груддю.
Піст – це не дієта
Варто пам’ятати, що піст має на увазі не тільки обмеження в їжі, але і певний внутрішній настрій, духовне очищення, інакше він перетвориться на дієту. Справжній піст пов’язаний із молитвою, покаянням, прощенням образ, викоріненням злих думок, утриманням від спокус, відмовою від розважальних і видовищних заходів. За взаємним бажанням подружжя можуть утримуватися від інтимної близькості.
Під час Різдвяного посту:
частіше моляться і відвідують храми;
прощають образи;
повертають борги;
подають милостиню і роблять добрі справи;
поминають покійних;
допомагають тим, хто потрапив у біду;
допомагають нужденним.
Чого не роблять у піст?
У піст не тільки обмежують вживання продуктів. Під час посту потрібно наблизитися до Бога, тому треба особливо ретельно уникати гріхів, особливо важливо не ображати близьких. У цей час намагаються очиститися духовно:
намагаються не лихословити, не лаятися, не ображати нікого;
не курять;
не вживають алкоголю;
не розважаються і не влаштовують масові гуляння;
стримуються від ненависті і жадібності;
не відвідують розважальних закладів.
Під час посту в церкві не проводять обряд вінчання. До того ж не варто влаштовувати весілля в ці дні, адже піст присвячений молитвам, покаянням й очищенню від гріхів.
Існують також традиції, які стосуються Різдвяного посту, але не пов’язані з релігією.
Кажуть, що під час посту не годиться ввечері прибирати дім, бо можна зустріти Різдво разом з нечистю. Це потрібно робити вдень.
Не можна шкодувати гроші під час посту, особливо на ринку. Тільки щедрим людям рік принесе добробут і фінансове благополуччя.
Під час Різдвяного посту варто ходити у гості і запрошувати гостей до себе, щоб прийдешній рік бути в достатку.
Полювати і рибалити не варто, якщо не хочете накликати на себе нещастя.
Вважається, що під час посту не можна подорожувати. Винятком тільки є відвідування святих місць.