Слова моєї мами перед тим, як я виходила заміж. Запам’ятала на все життя
Життєво і розумно. Ось за цими правилами треба жити. Коли я тільки виходила заміж, мама мені сказала:
«Батьківський дім – твій дім. Але я хочу, щоб ти знала: повернутися сюди з речами ти зможеш один раз. Ви будете сваритися, лаятися, може бути – серйозно і сильно. Але повернутися «до мами» ти зможеш один раз – назовсім.
Бігати туди-сюди – не варіант. Тому щоразу, коли тобі захочеться заволати «Я від тебе йду» – пам’ятай: ти йдеш назовсім. Якщо ти до цього не готова – ти не готова до шлюбу. Тоді це звучало жорстко, але через роки я можу сказати, що це дуже правильна порада. Не можна піддаватися спокусі втекти. Проблему треба вирішувати з тим, з ким вона виникла, тобто з чоловіком.
Другий момент: проблему треба ВИРІШУВАТИ. Тобто говорити, обговорювати, аргументувати. Але ні в якому разі не додумувати за партнера. «Ти так на мене подивився, що я відразу все зрозуміла» – ні, так не можна. Тільки розмовами, іноді довгими і важкими, але все промовляти, не сподіваючись, що партнер «сам повинен розуміти» або «ну це ж очевидно».
Говорити, що саме не сподобалося, що викликало роздратування, як можна було вчинити інакше, ніж незадоволений партнер – конкретно, по пунктам, і по кожному пункту – як це можна поліпшити або виправити. Не намагатися вгадати, не застосовувати до себе досвід подружки, сценарії з фільмів або ще якусь лабуду. Тільки говорити і слухати. Друге важливіше.
Третій момент: ми рівні в усьому, і в кожній ситуації ми обговорюємо свої дії як рівнозначні партнери.
Четверте: немає чоловічих і жіночих сфер відповідальності. Немає чоловічих і жіночих обов’язків. Хто в силах, кому важливо – той і робить. У пріоритеті – якість. Тобто хто краще миє посуд – той і миє хто краще прасує – той прасує, хто краще заробляє гроші – то заробляє гроші
П’яте: не виносити сміття з хати. Звучить старорежимно, але працює. До тих пір, поки не прийнято рішення «ми розлучаємося, роз’їжджаємося» – всі проблеми залишаються вдома. Ні мамі. ні подрузі, ні, боронь боже, соцмережам (благо, 17 років тому їх не було).
Ніколи і нікому не говорити «мій чоловік мудак», навіть якщо в поточний момент ти так думаєш. Тому що ти остигнеш, ви помиріться, а оточення буде думати, що він мудак (якщо воно на твоєму боці) або що ти живеш з мудаком (якщо вони типу об’єктивні), або що ти оббрехала святу людину(якщо вони на його стороні). Ніколи нікому ніде на чоловіка не скаржитися. Ну, крім лікаря, якщо до того дійшло.
Шосте. Гроші в сім’ї загальні. Усі. Зовсім всі. Неважливо, хто їх заробив. Вони сімейні. Великі витрати узгоджуються, дрібні – на розсуд сторін. Але ніхто і ніколи не може сказати «грошей не дам» або запитати «куди гроші ділися». Я не беру тут ситуацію, коли у одного з партнерів залежність, на яку він готовий витратити все, це патологія, вона поза дискурсу. У всіх інших ситуаціях гроші завжди загальні.
Сьоме. Усі конфліктні, спірні ситуації з’ясовуються на місці. Відразу. Без пережовування, обмірковування тижнями, накопичення. Як стало некомфортно, прикро, ревниво, самотньо, недооцінено – відкрий рот і скажи.
Восьме. Не маніпулювати. Ніколи не робити нічого в розрахунку на. Не виступати напоказ. Не плести інтриг. «Здогадайся, що я хочу на ДР» – ні, ніколи. Прямота, щирість, «Подаруй мені букет з 13 гвоздик завтра». «Я хочу в подарунок новий піджак і гаманець». Чим простіше – тим краще. «Я поїду бухати до подруги, повернуся під ранок». «У мене корпоратив, буду співати в караоке, можливо, заночую у Васі». Без хитрощів, без викрутасів, без загадки.
Дев’яте, що випливає з восьмого. Довіряти. Якщо я хворію, я знаю, що можу попросити тазик, в який буду блювати. І буду обтирати потіюче тіло хворого чоловіка, якщо це потрібно. Я не приховую, якщо мені, не дай Бог, доведеться видалити матку. Або зі мною трапиться рак, боронь Боже. І якщо з ним щось таке не дай боже трапиться. Ми разом і в радості. і в горі. Він знає, що я голю ноги, а я знаю, де у нього прищі.
Ну і десяте. Завжди знати і пам’ятати, що завтра все може змінитися. Ніколи не покладатися на людину повністю, не доручати йому своє життя. Завжди думати, що ти будеш робити, якщо завтра його не стане. Завжди пам’ятати, що тебе завтра може не стати. Неважливо, з яких причин: цегла на голову, хвороба, інша людина, раптова еміграція, не має значення.
Ти в будь-яку секунду можеш залишитися одна, і ти повинна будувати життя так, щоб крім партнера в ньому щось було. Не втрачати друзів, не замикатися на чоловіку, не залежати фінансово, не делегувати нічого повністю. Завжди пам’ятати, що ти – сама по собі людина, яка з доброї волі живе з цією людиною в шлюбі. А він сам по собі людина, яка живе в шлюбі з тобою не менше добровільно.