“У бабусі сталося найгірше”: Вона втратила чоловіка, однак це допомогло їй почати нове, щасливе та довге життя
Як бабуся почала “жити” лише після смерті чоловіка.
У 68 років у моєї бабусі сталося найгірше, що може спіткати людину в старості. Чи можна змінити життя, коли здається, що воно наближається до кінця? Чи варто намагатися? Моя бабуся стала для мене прикладом, якому я слідую і донині, інформує Ukr.Media.
Є три речі, які допомогли їй почати нове, щасливе і довге життя в такому не юному віці.
Не неси провину за догляд людей
Бабуся була сімейною людиною. Якщо дідусь більше часу проводив за межами будинку, у роботі, то бабуся була берегинею тепла та затишку. Вона готувала найсмачніші пиріжки, на кухні завжди кипіло приготування, а фартух був у борошні. У неї завжди були теплі руки та добрі очі, вона ніби фізично не вміла злитися. Маючи троє своїх дітей, які її часто відвідували разом із онуками, вона рідко робила щось собі, їй приносило задоволення дарувати радість сім’ї. Дідусь був трохи іншого складу характеру, через що вони іноді сварилися, хоча незважаючи на все, що було, бабуся дуже любила його. Це стало очевидним, коли дідуся не стало. Бабуся поникла і буквально перестала проявляти інтерес до життя.
Вона була схожа на квітку, яка в’яне незважаючи на те, що її поливають. Як чутлива людина, вона перекладала провину на себе: “Я стільки йому не сказала, а тепер ніколи не зможу!”, “Я не розуміла його, лаяла, а тепер його немає!”, після кожної фрази вона плакала, це було чути навіть через стіну кімнати.
Якось вона довела себе до того, що в неї почало сильно псуватися здоров’я на тлі нервового виснаження. Це її налякало. Я почув, як вона плаче вночі, мені було років шість і я прийшов до неї в кімнату, ліг у ліжко і обійняв — вона заплакала навзрид і повернулася до мене. Не знаю чому, але вона почала згадувати все, що в них було з дідусем: добре, погане, кумедне. Через деякий час їй полегшало і вона вимовила фразу, яку сказав їй її батько, коли пішла з життя її мати: “Не неси провину за догляд людей. Ти не зобов’язана нести на собі тягар і страждати. Пам’ять завжди буде в твоєму серці, але кожен хто пішов, хотів би, щоб ті цінні дні, що залишила тобі доля, ти прожили за двох, з радістю, а не в сльозах!”. За поглядом бабусі я зрозумів, що з вимовою цієї фрази щось змінилося. Наступного дня вона була значно більше схожа на себе, ніж будь-коли і повторювала цю фразу раз у раз, як молитву.
Добра людина, яка не звертає на себе увагу, перетвориться на злу
Якось вона зізналася, що втомилася від онуків та дітей. Її власні діти завжди користувалися тим, що вона ніколи не відмовляла у прийомі онуків і робили це досить часто. Я був дуже здивований визнанням бабусі і вже подумав, що вона знову нудьгує, але все було з точністю навпаки. Увечері, коли до неї прийшли забирати онуків, вона сказала, що наступного тижня хоче відпочити без них. Усі були здивовані: “Все гаразд? Щось трапилося?”. Спокійним, добрим голосом вона сказала, що все гаразд, але навіть для найулюбленіших потрібна енергія, якої часом не вистачає самої: “Адже це готування, прибирання, стеження за шибениками. На секунду відвернуся — щось стягнуть, поб’ються. І так у мене проходить весь тиждень, у постійному гармидері. Мені потрібен відпочинок, потрібен час на себе”.
Пізніше вона мені зізналася, що завжди боялася самотності і думок про власну старість, кінцівку життя: “У гармидері з онуками, готуванні, немає часу думати про погане. Домашній хаос був для мене віддушиною від власних думок, острівець, де діти бігають, сміються, де все добре і немає поганого навіть у думках. Я все ще хочу з ними бути, але тепер розумію, що зі своїми думками потрібно розбиратися, а не ховатися від них, що я маю право на власне життя і власний час”. Бабуся залишилася все тією ж, доброю і коханою, але вона перестала віддавати всю себе і вичавлюватися як лимон, вона перестала чахнути і бігти від самотності в гармидер: “Знаєш легенду про лоша Іго, який втратив батьків? Він був самотній і як тільки бачив дорослих коней, одразу ж біг до них, щоб побути хоч трохи з кимось, схожим на батьків… І так раз у раз… Він боявся бути один… Одного разу Іго побачив своїх втрачених батьків, але він так втомився від постійної погоні, від втечі, від самотності, що вже не зміг зрушити з місця і вони пішли”, — цю легенду я зрозумів тільки зараз.
А що я люблю? Чого я хочу?
Якби у бабусі “старого зразка” запитали, що вона любить, вона б трохи розгубилася, але відповіла: “Внуків, сім’ю”. На запитання, що вона любить їсти, вона відповіла б, яку страву люблять онуки та діти. Адже вона не готувала для себе, вона тішила інших. І так було з усім: все, що вона кохала, любив хтось інший.
Бабуся “нового зразка” поступово змінювалася і почала ставити запитання: “А що я люблю?”. Вона настільки боялася бути егоїсткою, що соромилася ставити собі це питання! Але все ж таки намагалася. Згодом вона виявила, що в житті є багато прекрасного, багато цікавого та цінного. Вперше познайомившись з фотоапаратом і мистецтвом фотографії, вона сказала: “Я почуваюся дитиною, яка тільки-но пізнала радість ходіння, після повзання!”. В її очах, вперше за багато років, була не тільки доброта, а й інтерес — енергія життя.
Це був старий фотоапарат дідуся. Першою її фотографією стало місце, де вони познайомилися з дідусем. Я побачив її плачущою і розглядаючою дві фотографії: одну, де вони разом із дідусем, молоді, другу, яка зробила вона — те саме місце, де вже сиділа сучасна молода парочка. Вперше це були сльози щастя. Фотографія захопила її, як і багато іншого. Вона часто казала: “Інтерес — головне паливо життя. Цікаві справи завжди грають у хованки — їх треба знайти. Але я стільки разів грала у хованки з онуками, що знаю, де потрібно шукати”.
Вона пройшла величезний шлях, від улюбленої бабусі, вичавленої як лимон і не розуміючої, як пережити втрату чоловіка, до сильної жінки, яка нарешті змогла подбати про себе, перестати звинувачувати себе і почати шукати власний інтерес у житті, не ховаючись від своїх думок у сімейній метушні, чекаючи свого часу.
Сподіваємося ця стаття допоможе комусь із вас у складний момент знайти потрібну стежку в житті та пам’ятати, що головне — це продовжувати рухатися вперед.