29 беpезня – Беpещення. Що cьогодні категоpично забоpонено pобити, бо то великий rpіх

Яке церковне свято відзначають 29 березня за новим і старим стилем, що не можна робити.

29 березня за новим церковним календарем православні віряни згадують мученика Марка, єпископа Арефусійського. У народному календарі – Берещення. Розповідаємо про заборони та прикмети дня, що відзначають у церкві 29 березня за старим стилем.

29 березня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем.

Марк Арефусійський жив у Сирії. Це були часи правління імператора Юліана Відступника, який переслідував прихильників православ’я. Потрапив під гоніння і Марк – язичники пригадали, як він зруйнував язичницьке капище і побудував на цьому місці християнську церкву.

Вони спробували схопити єпископа, але той поїхав із міста Арефусії. Сам імператор не втрутився в ситуацію, хоча завдячував єпископу життям – коли вбивали батьків Юліана, то Марк врятував майбутнього імператора.

Єпископ був у безпеці за межами міста, але в Арефусії стали катувати християн, які допомогли втекти Марку. Він не міг допустити цього і здався. Його також довго катували, змушуючи відмовитися від християнської віри, але єпископ непохитно переніс страждання, а мешканці, які це бачили, увірували в Христа і хрестилися. Тоді імператор вимушено відпустив святого – той дожив до самої старості.

Свято 29 березня за старим стилем – день пам’яті мученика Савіна, священномученика Олександра.

Про що говорять прикмети на 29 березня

У народному календарі 29 березня – свято Берещення. За старих часів цього дня шанували березу, і більшість прикмет пов’язана з нею:

багато соку в березі – будуть заморозки;
береза позеленіла – через тиждень буде дуже тепло і можна садити картоплю;
якщо цього дня грім – літо буде холодним;
гуси прилетіли – скоро буде тепло;
сильна злива цього дня – буде хороший урожай вівса.
29 березня збирають березовий сік.

Що можна робити 29 березня

У святого Марка просять духовних і фізичних сил у важкі часи, моляться про заступництво, зміцнення віри, захист від зла відомого і невідомого.

Як уже говорили, цього дня заведено вшановувати березу – за переказами, одного разу це дерево врятувало життя Богородиці та немовляти Ісуса під час негоди, тож до берези завжди ставилися дуже трепетно.

На Берещення добре зробити хоча б пару ковтків березового соку – для здоров’я та довголіття. Вагітним жінкам радять прикласти до берези долоні – це допоможе зміцнити дух і набратися сил перед пологами. У народі вірять, що якщо підійти до берези, обійняти її та загадати бажання, то воно збудеться.

Що не можна робити 29 березня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити – сваритися, злитися, лихословити, заздрити, ображатися й ображати будь-кого, відмовляти в допомозі. Триває Великий піст 2024 року, тим, хто постить, у цей день покладається сухоїдіння.

Цього дня заборонено рубати і пиляти дерева, а також розпалювати багаття – це вважається гріхом. За народними прикметами не слід прати, шити, займатися рукоділлям.

29 березня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Кирило, Марк, Михайло, Пилип.

Джерело