8 березня: церковне свято сьогодні, що треба принести додому жінкам

Яке церковне свято відзначають 8 березня за новим і старим стилем, заборони дня і в кого іменини.

8 березня за новим церковним календарем православні згадують святого Феофілакта сповідника. У народному календарі – Вербоносиця. Про заборони та прикмети цього дня, що відзначають у церкві 8 березня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі. unian.ua

8 березня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

8 березня за новим стилем (21 березня за старим) – день пам’яті святого Феофілакта сповідника, єпископа Нікомедійського.

Святий Феофілакт жив у Константинополі в VIII столітті. Це були часи, коли точилася іконоборча єресь: свого часу у Візантії заборонили шанування святих ікон, яке вважали ледь не ідолопоклонством. З цією єрессю боролися багато константинопольських патріархів, зокрема й святий патріарх Тарасій, учнем якого був Феофілакт.

Феофілакт багато років провів у чернечому подвигу, в обителі на пустельному березі Чорного моря і мав дар чудотворення. За переказами, якось під час спеки за його молитвою з порожньої посудини потекла вода – і женці, які працювали на полях, змогли напитися. Через деякий час Феофілакт став єпископом Нікомідійським, а в Константинополі в цей час прийшов до влади новий імператор-іконоборець Лев П’ятий. Патріарх Никифор, наступник Тарасія, не зміг переконати його не порушувати мир Церкви. Феофілакт, який був присутній під час розмови, викрив єретиків і напророкував імператору швидку загибель. За це єпископа заслали у віддалену фортецю. Там святитель провів 30 років і там же помер. Через два роки після його смерті шанування ікон було відновлено.

Свято 8 березня за старим стилем – день пам’яті священномученика Полікарпа, єпископа Смирнського.

Про що говорять прикмети на 8 березня

8 березня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay.com

У народному календарі 8 березня – свято Вербоносиця. До цього часу починала розпускатися верба. Прикмети дня говорять про погоду:

яка погода сьогодні – таким буде і літо;

прилетіли жайворонки – весна буде теплою;

туман цього дня – ще будуть заморозки;

якщо на Вербоносицю вдарить мороз – протримається довго.

У народі кажуть: “Верба розпустилася – весна до літа спорядилася”.

Що можна робити 8 березня

Цього дня звертаються до святого з проханнями зміцнити у вірі, дати сил винести життєві негаразди, просять миру і дива.

З давніх-давен у народі вірять у чудодійну силу верби, тому на Вербоносицю жінкам потрібно принести в дім кілька вербових гілочок та поставити на видному місці – щоб вигнати з оселі тягар зими. За старих часів вербою злегка хльостали тіло – для весняної легкості, а якщо боліла голова, то гілочку верби розминали та клали під хустину, щоб біль відступив. Вважається також, що цього дня потрібно обов’язково допомогти тому, хто попросить.

Що не можна робити 8 березня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити – злитися, лаятися, відмовляти в допомозі.

У народі вважається, що цього дня не варто починати нові справи, вирушати в далеку дорогу і давати гроші в борг.

8 березня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Володимир, Іван.