Друга батьківська субота 2024 року: дата, як поминати, що забороняє церква

На другому тижні Великого посту в церкві проходить один з особливих днів поминання – поминальна батьківська субота,пише уніан

Батьківська, або поминальна субота – це один з особливих днів у році, коли в церкві поминають померлих. Під час Великого посту таких субот випадає три. Коли буде найближча, кого поминають цього дня, що нести до церкви та що церква забороняє робити – розповідаємо в матеріалі.

Чому поминальний день – субота

Померлих поминають у суботу – у Старому Завіті вона згадується як день спокою, і покійних згадують як тих, хто вже знайшов спокій у Бозі. Напередодні неділі моляться про те, щоб Бог пробачив усі гріхи померлим родичам і близьким. Але є поминальні дні, не прив’язані до субот, наприклад, 8 травня, коли поминають загиблих у Другій світовій війні.

Коли поминальні дні проходять під час Великого посту

Батьківські суботи під час Великого посту традиційно відзначають на другій, третій і четвертій седмиці (тижні). Але дати їх змінюються, так як і дати самого посту, у 2024 році вони будуть у такі дні:

30 березня – субота другої седмиці Великого посту.

6 квітня – субота третьої седмиці Великого посту.

13 квітня – субота четвертої седмиці Великого посту.

Цього дня в храмах традиційно відбуваються служби в пам’ять про всіх спочилих християн, віряни відвідують цвинтарі, накривають поминальні столи, подають милостиню і згадують померлих родичів і близьких людей.

Що нести до церкви на батьківську суботу

Напередодні батьківських днів у храмах відбуваються панахиди – вони називаються парастас (перекладається з грецької як “клопотання”, “прохання”). У сам поминальний день вранці в церкві відбувається літургія, на якій можна подати записки про упокій, замовити сорокоуст.

У храм несуть так звані “панахидки” на милостиню – пісні продукти. Це може бути хліб, вода, цукор, рослинна олія, крупи, фрукти. Їх залишають у церкві та роздають нужденним. Ідуть цього дня і на цвинтар – вшанувати там пам’ять тих, хто пішов, і прибрати могилки, якщо потрібно, а вдома влаштовують поминальні обіди.

Що не можна робити в батьківську поминальну суботу

Є в дні поминання і заборони, про які можуть знати не всі. У батьківську суботу не можна:

погано говорити про померлих;

впадати у відчай, сумувати, страждати;

сперечатися, лаятися;

відмовляти в милостині.

Також церква не схвалює, коли влаштовують гучні поминальні трапези, залишають на цвинтарі алкоголь, цигарки, їжу.

Працювати цього дня не заборонено, але, якщо є можливість, то краще перенести клопоти на інший день, а поминальний провести в тиші та молитві – вважається, що саме наша молитва допомагає душам померлих знайти спокій, а їхні гріхи будуть прощені.

Ось яку молитву можна прочитати вдома:

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена їхні), і всіх православних християн, і прости їм усякі гріхи вольні й невольні, і даруй їм Царство Небесне.